Телефон для довідок:
(0352) 52-34-95
Як створити сонячний колектор своїми руками?

  Багато умільці з елементарними інженерними навичками можуть спробувати створити сонячний колектор для своїх потреб. На цю тему є купа інформації, яку поширюють на сторінках інтернет-видань багато інженерів - ентузіастів.
  
Найпростіше - поставити на каркас темний (чорний) пластиковий бак, знизу пристосувати кран з душовим розбризкувачем і душ на дачі готовий. Так, ще не забудьте вранці заповнити цей бак водою з мережі. І маємо, що хотіли, - на пару чоловік теплої води в день вистачить. За ніч вода остигає, з ранку цикл повторюється.
  
Але це влітку, і продуктивність такої системи бажає кращого. Природно: вилилася вода - наливай холодну і чекай знову сонечка.
  
Або зробити розумніше. Воду з бака пустити в наявний бак бойлера-водонагрівача для збереження температури води хоча б на добу. Але в цьому випадку необхідно забезпечити тиск води, хоча б рівний тому, що є в міській трубі, щоб подати теплу воду в бак бойлера і пройти зворотний клапан. Можна продумати, як встановити датчик рівня води в чорному баку. Виходить, будь-яка проблема тягне за собою наступну.

     
Ще одна схема - замість бака використовувати будь-які можливості для нагріву води і акумуляції сонячного тепла. Наприклад, пропускаючи воду через металеві труби, пофарбовані в чорний колір для кращої тепловіддачі, укладені змійовиком в чорному ящику на сонячній стороні даху. Необхідно буде виготовити міцний каркас для цього змійовика і встановити його з нахилом в 30 - 45град. у відкритому для сонця місці, зорієнтованим на південь. Для цього потрібне вміння поводитися з мідною трубою, навички пайки, або сталевими трубами і роботи зі зварювальним апаратом. Це трудомісткий і дорогий процес. Обсяг води, яка в цьому випадку нагрівається, визначається обсягом води, який знаходиться в об'ємі труб, що знаходяться на сонці. Потрібно ще продумати про організацію циркуляції води: подачі її в систему, злив із системи, захист від замерзання та інші нюанси.

Солнечный трубный коллектор самодельный

Пасивний колектор з мідних труб

     А якщо подумати про найпростіший спосіб зігнути трубу з водою, що міститься в ній, максимально компактним чином?
    Отже, розмірковуючи здраво, найпростішим способом нагріти воду на сонці, є пропускання води через чорний пластиковий або гумовий шланг, який покладений спіраллю на сонечку. Він гасить теплові розширення, піддається укладці та вигинанню, легко і швидко транспортується, дешевий і доступний для всіх. Залишається взяти пінопласт для основи, застелити чорним папером або пофарбувати, оформити кріплення шланга на пінопласт скобами, хоча б такими, якими кріплять "теплі підлоги" або будь-яким доступним методом. Укласти "равликом" шланг, під'єднати на вхід холодну воду, організувати відведення теплої води.

Шланг садовый

!!! Врахувати, що для менших тепловтрат потрібно мінімізувати відстань від шланга до місця накопичення гарячої води (бака-бойлера) або точки забору і використання.
  !!! Теплоізоляція відвідного трубопроводу - важлива проблема.
  !!! Краще система працює в закритому і теплоізольованому об'ємі - шланг знаходиться в коробі зверху накритому склом, відстань від шланга до поверхні скла 15-20мм, скло укладається на термостійкий герметик.
  !!! Сам колектор встановлюється під оптимальним кутом нахилу до сонця. Вважається - влітку з нахилом, який визначається як географічна широта розташування Вашої місцевості мінус 10градусів, це близько 30-35градусів до горизонту. Навесні і восени - значення широти місцевості плюс 10градусів, отримуємо - 45-50град.

Коллектор из шланга

Будова короба з укладенним спіраллю шлангом

1 - скло (віконне), 2 - шланг (пластмасовий або гумовий), 3 - герметичний короб.

     !!! Виходячи з практичного досвіду маємо дані, що шланг зовнішнім діаметром 25мм довжиною в 1метр при температурі зовнішнього повітря 25-32 град. С здатний нагріти до 3,5 л гарячої води з температурою 40-55град.
      Таким чином Ви маєте можливість порахувати продуктивність колектора певної довжини виходячи з Ваших потреб. У середньому споживання гарячої води в добу на одну людину приймається близько 50л.
      Підключаємо сонячний колектор до існуючого бойлера відповідно до схеми, зображеної на малюнку. Спочатку необхідно прогнати шланг холодною водою з мережі, щоб ліквідувати повітряні пробки і бульбашки повітря, для чого перекрити кран 2 і відкрити кран 3. Прилад забору гарячої води в цьому випадку відкритий. Після цього система готова до експлуатації.
 
      Бойлер розташовується вище рівня колектора на 0,5-0,6 м. У цьому випадку створюється стійкий термосифонний ефект, завдяки якому тепла підігріта вода, якщо не забирається споживачем, витісняє холодну воду з бойлера, яка подається на вхід колектора.


Схема роботи колектора з труб з бойлером водонагрівачем
Схема шланга-коллектора
 1 - підведення холодної води з водопровідної мережі, 2 - кран подачі холодної води в бойлер, 3 - кран подачі холодної води в колектор, 4 - колектор, 5 - бойлер, 6 - прилад споживання теплої води.

! Ця схема вимагає уточнень та доопрацювання, але принцип роботи переданий.

   Перевагою цієї схеми є дешевизна і доступність комплектуючих, а також можливість скоротити витрати на електроенергію для підігріву води влітку і в міжсезоння. Недоліком - відсутність будь автоматики і необхідність перекривати кранами ту або іншу гілку системи. І звичайно ж, використовувати таку систему взимку неможливо.

    Ось ще один приклад сонячного водонагрівача, реалізованого на базі трубопроводу з паяних трубок.

  Бак-коллектор

Тут підігріта вода, що циркулює в змійовику колектора, надходить у бак-накопичувач. Під дією термосифонного ефекту вона витісняє холодну воду в теплообмінник колектора. Таким чином поступово прогрівається весь обсяг бака. Достоіством даної системи є простота обслуговування: залита зранку вода за деякий час вже готова до використання. Мобільність і простота підключення також відносяться до переваг такого варіанту. Хоча реалізувати його трохи складніше і дорожче. У будь-якому випадку - використання альтернативних джерел для підігріву води, виробництва електроенергії, опалення своїх будинків - це єдина перспектива, яка не має меж досконалості.
 Приклади впровадження  подібних систем прекрасно описані в даному посібнику для справжнії ентузіастів >>>>
 

Назад