Телефон для довідок:
(0352) 52-34-95
СОНЯЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ - історія, принцип роботи, перспективи.

СОНЦЕ - джерело життя і жорстокий вбивця, що дає можливість народитися і вирости кожному живому організму на Землі вже протягом кількох мільярдів років. Всерйоз про технологічний «приручення» сонячного світла людина почала замислюватися тільки в минулому столітті.
У далекому 1839 Олександр Едмон Беккерель відкрив Фотогальванічний ЕФЕКТ. Через 44 роки Чарльзу Фріттсу вдалося сконструювати перший модуль з використанням сонячної енергії, а основою для нього послужив селен, покритий тонким шаром золота. Вчений встановив, що таке поєднання елементів дозволяє, хоч і в мінімальному обсязі (близько 1%), перетворювати енергію сонця в електрику. Саме 1883 прийнято вважати роком народження ери сонячної енергетики. Однак так думають не всі. У науковому світі існує думка, що «батьком» епохи сонячної енергії є не хто інший, як сам Альберт Ейнштейн. У 1921 році Ейнштейн був удостоєний Нобелівської премії за пояснення законів зовнішнього фотоефекту.
Протягом ста років розвиток галузі переживало то різкі, стимульовані вченими, інвестиціями приватних і державних структур, підйоми, то гіркі падіння, змусили суспільство забути про «сонячні технології» на роки.
Але в отриманні сонячної енергії є як «ЗА» так і «ПРОТИ».

ПОЗИТИВНІ СТОРОНИ
По-перше, «сировина» - сонячне світло, яке ніколи не закінчиться.
По-друге, сонячна енергія є загальнодоступною, тому що сонце світить на півдні і заході, в Африці та Європі.

НЕГАТИВНІ СТОРОНИ
Суперечливим є питання абсолютної безпеки цих технологій для навколишнього середовища. Звичайно, це не атомна енергетика і не видобуток нафти, газу, проте на даному етапі розвитку «сонячних» технологій при виготовленні батарей використовуються шкідливі речовини, які тим чи іншим чином можуть нашкодити природі. Вже готові зразки (фотоелементи) містять отруйні речовини, такі як свинець, кадмій, галій, миш'як.

Що стосується терміну служби перетворювачів (30 - 50 років), то тут виникає проблема подальшої переробки віджилих своє модулів, а вирішення питання їх утилізації досі не знайдено. Явним недоліком процесу видобутку енергії є так звана непостійність. Сонячні системи не здатні працювати вночі, а ввечері й у ранкових сутінках ефективність станцій падає в кілька разів.
Серйозний вплив створюють і погодні фактори. Багато хто нарікає на відносну дорожнечу сонячних елементів, недостатню ефективність в плані матеріальних витрат та окупності (на даний момент). «Підводним каменем» функціонування сучасних «сонячних ферм» стає проблема технічної підтримки та обслуговування. Розробники стверджують, що інтенсивний нагрів фотоелементів істотно знижує ефективність системи в цілому, тому тут потрібно передбачати вирішення проблеми організації охолодження модулів. Також сонячні батареї необхідно періодично чистити від пилу і бруду, а в разі роботи з установкою площею кілька квадратних кілометрів з очищенням можуть виникнути значні труднощі.
І як бачимо, у ідеальної, на перший погляд, технології видобутку енергії навіть сьогодні є цілий ряд недоліків, проте можна бути впевненими в тому, що це всього лише індикатор вдосконалення сонячної енергетики. Кожен день технологічного прогресу зможе викорінювати один недолік за одним, тому це питання часу.

Далі відповімо на запитання: «ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Сонячна батарея являє собою фотоелектричні перетворювачі - напівпровідниковий пристрій, безпосередньо (одноступінчатий «перехід»), що перетворює сонячну енергію в електрику в неоднорідних напівпровідникових структурах при дії на них сонячного світла.
Потрібно сказати, що ефективність перетворення залежить від електрофізичних характеристик напівпровідникових елементів, оптичних властивостей перетворювача, серед яких найважливішим є фотопровідність.
Коротенько принцип роботи ФЕП можна пояснити на прикладі перетворювачів з p - n-переходом, найбільш поширених у сонячній енергетиці. Нагадаю, що p- n-перехід, або електронно-дірковий перехід - це область напівпровідника, в якій має місце просторова зміна типу провідності від електронної n до діркової p. Під час опромінення модуля сонячним світлом біля кордону n- і p-шарів в результаті «перетікання» зарядів утворюються об'єднані зони з некомпенсованим об'ємним позитивним зарядом в n-шарі і об'ємним негативним зарядом у p-шарі. Таким чином, на цьому переході виникає бар'єр (різниця потенціалів). Саме завдяки цій особливості p - n-переходу і можна пояснити факт виникнення фотоелектродвижучої сили при опроміненні перетворювача сонячним світлом.
«СИРОВИНОЮ» є КРЕМНІЙ (основний ресурс для виробництва більшості типів сонячних батарей) - другий за поширеністю елемент на нашій планеті. На кремній припадає більше чверті загальної маси земної кори, але на який кремній? Справа в тому, що в більшості випадків це речовина зустрічається у вигляді окису - SiO2 (пісок з дитячої пісочниці), а ось добути чистий сіліціум з цього з'єднання складно, навіть проблематично. Тут мають місце вартісні чинники, особливості технологій. Цікаво відзначити, що собівартість чистого «сонячного» кремнію дорівнює собівартості урану для АЕС, ось тільки запасів кремнію на нашій планеті в 100 тисяч разів більше.
Унаслідок високої вартості кремнію, що відбивається на роздрібній ціні сонячних елементів, дослідницькі центри протягом багатьох років працюють над пошуком гідної альтернативи. Приміром, німецькі вчені Інституту Фізичної електроніки в Штутгарті запропонували використовувати замість кремнію синтетичні волокна, здатні під впливом світла генерувати електричний струм. Нові розробки хоч і не можуть похвалитися високими показниками ККД, але вони дешеві і підходять для живлення малопотужних цифрових пристроїв.

У сучасними світі розрізняють наступні ТЕХНОЛОГІЇ СОНЯЧНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ:

*активні: разом з перетворювачами задіюються механізми, електромотори, помпи; сонячна енергія використовується для нагріву води, освітлення, вентиляції

* пасивні: в контурах систем відсутні будь-які механізми, рушійні частини; особливістю побудови пасивних сонячних структур для організації систем вентиляції, опалення є підбір відповідних за фізичними параметрами будівельних матеріалів, специфічне планування приміщення, розміщення вікон

* безпосередньо «прямі» системи, які перетворюють сонячну енергію в ході одного рівня або етапу

* «непрямі» системи, процес функціонування яких включає в себе багаторівневі перетворення і трансформації для отримань необхідної форми енергії

Виходячи з вище представленої класифікації груп технологій сонячної енергетики, можна з легкістю охарактеризувати СФЕРИ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ, де енергія сонця отримала найбільше розповсюдження.


СИСТЕМИ ПРИРОДНОГО ОСВІТЛЕННЯ
 

Служать для облаштування офісів і житлових приміщень, тобто використання сонячного світла в альтернативу електричних ламп і світильників. Але побудова систем природного освітлення потрібно продумувати на початкових стадіях планування будівлі, оскільки тут дуже важливу роль грає структура даху будинку, розташування вікон. Крім естетичного та психологічного задоволення, системи природного освітлення допомагають власникам заощадити на електриці і виділитися серед цінителів незвичайних архітектурних рішень. Оцінки показують, що навіть в умовах середніх широт для невеликого котеджу вистачить батареї з потужністю в 2 (3) кВт, яка може бути легко розміщена на даху, оскільки займає площу всього 20 (30) м2. Відомо, що в Україні середньорічні суми прямої та розсіяної сонячної радіації на горизонтальну поверхню змінюються від 1080 кВт*год/м2 (в районі Чернігова) до 1390 кВт*год/м2 (Євпаторія). Тоді в залежності від зони, така батарея вироблятиме за рік 2200-2800 (3300-4200) кВт*год електрики, що задовольнить енергетичні потреби (без врахування теплопостачання) сім’ї на 3-4 чоловіка.

«КУХОННА» СОНЯЧНА ЕНЕРГІЯ

Солнечная кухня

 

У далекому 1767 Орас Бенедикт де Соссюр для потреб альпіністської діяльності сконструював піч для приготування їжі від енергії сонячних променів. Сьогодні вдосконалені «сонячні» прилади широко використовується в країнах, що розвиваються. Потрібно сказати, що такі пристрої можуть стати чудовою альтернативою практики спалювання дров та вугілля, сприяючи поліпшенню екологічної ситуації.

СОНЯЧНІ ВОДОНАГРІВАЛЬНІ УСТАНОВКИ

Солнечный коллектор ГВС солнце

Це системи нагріву води в резервуарах, в основному для господарських потреб. Вперше такі установки почали продаватися в США в кінці XIX століття. Сонячні колектори користувалися широкою популярністю в різних країнах аж до 1920 року, поки не були витіснені дешевими і практичними горючими рідинами (бензин, гас тощо).
Сьогодні світовим лідером з використання таких установок є Китай, де сонячні колекторні нагрівачі займають 80% сегменту цього специфічного ринку. Відзначимо, що з технічної точки зору ефективність колекторів знаходиться на досить високому рівні (87%). Сонячні нагрівальні перетворювачі служать відмінними замінниками газових колонок у побуті, забезпечуючи споживачів гарячою водою для басейнів і душових. Відомо, що за допомогою особливих конструкцій колекторів можна також качати воду з глибоких колодязів, знесолюючі її; сушити фрукти, овочі і навіть заморожувати продукти.

ГЕЛІОКОНЦЕНТРАТОРИ

Гелиоконцентратор
 

Це метод фокусування сонячних променів і вироблення електрики або тепла з використанням системи відбивачів - плоских або параболоїдних (параболо-циліндричних) дзеркал різних форм і розмірів. Такі геліоустановки рідкісні через дорожнечу і складність виготовлення величезних лінз для масивів увігнутих дзеркал або аркушів полірованого алюмінію. Дзеркала є складовою частиною гелиоконцентратора - установки, яка збирає паралельні сонячні промені в одній точці для підвищення щільності (концентрації) променистої енергії Сонця, що приймається. Якщо в цю точку-фокус помістити трубу з теплоносієм (водою або іншою рідиною), вона нагріється. Дані системи були побудовані і експлуатуються в Іспанії, Португалії. Перетворена енергія використовується у вигляді тепла або електроенергії для різних потреб.

СОНЯЧНА ЕНЕРГЕТИКА СЬОГОДНІ: ДОСЯГНЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
 
Насос для подъема воды         электроснабжение острова

   

  

Зовсім нещодавно американські вчені виступили з гучною заявою найближчим часом замінити арабську нафту сонячною енергією Каліфорнії. Потрібно сказати, що тенденція зростання цін на викопне паливо стимулює і в деякій мірі виправдовує високі витрати приватних і державних інвесторів на розвиток та впровадження «сонячних» технологій. Наприклад, фонди Khosla Ventures і Kleiner, Perkins, Caufield & Byers в цьому місяці виділили американської компанії Ausra, що спеціалізується на виготовленні перетворювачів сонячної енергії, 40 мільйонів доларів на розвиток галузі.
Не секрет, що в певній мірі зацікавленість суспільства в цьому альтернативне джерело енергії є наслідком стурбованості людей промисловими і транспортними викидами парникових газів - однієї з причин глобальних змін клімату.
Підприємці, які вже сьогодні здатні передбачити успішне майбутнє сонячної енергетики, готові вкладати в галузь великі гроші. Наприклад, в кінці літа стало відомо, що група інвесторів з Саудівської Аравії збирається запустити промислове виробництво елементів сонячних батарей в Німеччині. Обсяг вкладених коштів може перевищити 450 мільйонів євро.
Очевидно, даний проект виправдає себе на всі 100%. Приводом для таких тверджень може послужити стратегія виготовлення саме тонкоплівкових елементів сонячних батарей, в яких використовується аморфний кремній. Якщо порівнювати ці технології з звичайними сонячними фотоелементами, що провадяться із застосуванням чистого кремнію, нові розробки споживають у 200 разів менше сировини, і тому вигідні.

проект гелиостанции


Світова практика по "виробництву сонячної енергії"
 
     У наші дні, особливо в розвинених країнах, великою популярністю користуються так звані  приватні сонячні установки. У деякій мірі "сімейний видобуток" електрики за допомогою геліоустановок перетворився на достатньо стабільний і прибутковий бізнес.

     Звичайно, тут важливо враховувати велику кількість специфічних факторів (географічне розташування, клімат, політику, ринкову ситуацію), проте в США і в деяких європейських країнах багато фермерів, які досі займалися вирощуванням худоби, сьогодні переобладнали пасовища в поля для збирання сонячної енергії. Стратегія такого бізнесу проста - заповзятливі люди не тільки використовують сонячну електрику без шкоди для власного бюджету, але і продають надлишки енергії державним структурам. Приміром, у Німеччині служби скуповують сонячну електрику у фермерів, приватних осіб, а потім продають його населенню за низькою ціною. Більше того, стати учасником цього специфічного ринку може практично кожен - бізнесмени, які встановлюють фотоелектричні перетворювачі на даху офісів, власники земельних ділянок. При нинішніх цінах стандартна сонячна установка окупається за 8 з гаком років.
З матеріалів сайту АТАВА.com.ua

Про перспективи вітчизняного розвитку сонячної енергетичної галузі.

- Єдине, що стримує ще більш широке поширення сонячної енергетики, це висока ціна енергії, яка отримується від сонячних елементів. Собівартість сонячної фотоелектричної батареї потужності 1 Вт становить близько 2-3 доларів США, тому окупність енергії, що виробляється сонячними батареями, складає більше 10 років. Вартість 1кВт.год електроенергії, яка виробляється фотомодулями, сьогодні значно вища ніж для традиційної енергетики, але слід зауважити, що: по-перше, ця величина має тенденцію до зменшення для сонячної енергетики та до зростання для традиційної енергетики, а по-друге, сонячна енергетика може успішно конкурувати з традиційною в тих випадках, коли споживання енергії порівняно невелике, а підвести електроенергію від загальної електромережі дорого або зовсім неможливо. У цих випадках на перший план виступає не вартість електроенергії, а цінність або необхідність тих функцій, які здійснюються за рахунок електроенергії. Застосування сонячних батарей в наведених вище випадках (в засобах зв’язку, на транспорті, у побуті, сільському господарстві, для екологічного контролю) виправдано не стільки кількістю виробленої ними електроенергії, скільки появою нових можливостей, покращанням якості процесів, які вже використовуються. Ефект від застосування сонячних фотоелектричних модулів в перерахованих напрямках і галузях підвищується, якщо використовуються економічніші споживачі енергії, спеціально розроблені для роботи з фотомодулями (лампи освітлення, холодильники, насоси, телевізори). Крім того, термін роботи сонячних елементів практично необмежений і може складати десятки років.
В розвинених країнах здійснюються потужні інвестиції в нові наукові розробки, головна мета яких- здешевлення сонячної енергії, іде формування нових ринків споживання. Досить згадати програму “Мільйон сонячних дахів” у США, “100 тисяч сонячних дахів” у Німеччині та Італії та інші. Уряди США, Японії та Західної Європи стимулюють споживання сонячної енергії населенням, в першу чергу, тому що ця енергія екологічно чиста і дозволяє економити обмежені ресурси органічного палива. Для цього виділяються без відсоткові довгострокові позики на покупку сонячних батарей, безкоштовно проводиться сервісне обслуговування цих установок.
А що робиться в галузі сонячної енергетики в Україні? Ми вже звикли, що в багатьох регіонах України вже стали нормою короткочасні відключення електрики чи погане освітлення вулиць наших міст і сіл. Сонячна енергетика могла б частково вирішити енергетичні проблеми України, особливо по енергопостачанню віддалених неелектрифікованих осель, а в умовах нестабільного
електропостачання, відключення електроенергії такі установки забезпечували б безперебійне електропостачання. В сільському господарстві, особливо присадибному, тепличних виробництвах, сонячні батареї могли б забезпечувати подачу води за допомогою насосів та полив рослин, а в тваринництві у посушливих районах - подачу води для тварин. Системи сонячних батарей з хімічними акумуляторами є практично єдиними економічно придатними для живлення апаратури в умовах відсутності мережі центрального енергопостачання; в гірських районах Карпат та Криму, на польових станах, пасовиськах, тощо, тобто в умовах, коли створювати та використовувати мережу центрального енергопостачання нерентабельно чи небезпечно для здоров’я людини. Ця проблема не може бути розв’язана традиційним способом будівництва стаціонарної мережі внаслідок її дорожнечі. Крім того, фотобатареї зараз користуються великим попитом у світі і могли б експортуватись, особливо в південні країни третього світу. Таким чином, застосування в Україні альтернативних джерел енергії, в першу чергу, сонячної енергетики, без сумніву дасть користь. З іншого боку, економіка України має відповідні потужності з виробництва необхідних компонентів та створення інфраструктури такої енергетики. Виробничі можливості тільки таких гігантів мікроелектроніки, як виробничі об’єднання «КВАЗАР», «ІРВА» (м. Київ), «Гравітон» (м. Чернівці), «Хартрон» (м. Харків), «Гамма» і «Електроавтоматика» (м. Запоріжжя), «Дніпро» (м. Херсон), «Позитрон» (м. Івано-Франківськ) дозволяють проводити повний технологічний цикл створення сонячних елементів. Україна має висококваліфікований науковий потенціал в цій галузі (Інститут фізики напівпровідників та Інститут електродинаміки НАНУ, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича, Національний технічний університет “КПІ”). Залишилось дочекатися розуміння необхідності реальної державної підтримки сонячної енергетики з боку владних структур. Інакше в недалекому майбутньому разом з іноземними автомобілями, технікою та ширпотребним мотлохом в Україну почнуть потоком завозити і заморські сонячні батареї.
З матеріалів Національного агентства екологічних інвестицій


Останнім часом багато людей оснащують свої будинки системами, що працюють від альтернативних джерел енергії. Великою популярністю серед подібного обладнання користуються геліоколектори для отримання гарячого водопостачання. Використовуючи енергію сонця, вони забезпечують оселю теплом в автономному режимі і дозволяють практично не залежати в питаннях гарячого водопостачання від житлово-комунальних структур.

Вигідне географічне положення України разом зі сприятливими погодно-кліматичними умовами дозволяють успішно використовувати геліоустановки (від грецького helios - сонце) у цілях тепло- та гарячого водопостачання практично по всій її території. При цьому ефективність систем обумовлена сонячною активністю в кожному конкретному регіоні. Середньорічна кількість сумарної сонячної радіації, що надходить на 1 м2 поверхні, в північній частині країни складає в середньому 1000 кВт.год/м2, у південних областях - до 1300 кВт.год/м2.

Працюючи від безкоштовного невичерпного джерела енергії, сучасні сонячні колектори допомагають заощаджувати кошти на створення умов для комфортного проживання в будинку. До того ж воно зручне в експлуатації і при правильному обслуговуванні прослужить не одне десятиліття.


Карту середньорічних показників сонячного потенціалу Європи можна подивитись тут:

Орієнтовні дані по сонячному потенціалу  по сезонам в окремих регіонах України наводяться  тут.

Приклади реалізованих проектів

     На українському ринку широке поширення отримали моделі сонячних колекторів таких виробників, як Buderus, Rehau, Viessmann, Vaillant, Wolf (всі - Німеччина), ThermoSolar (Німеччина-Словаччина), Chromagen (Ізраїль), Ferroli, Immergas (обидві - Італія), Rucelf (Китай ), Solver (Польща), «Аванте», «Атмосфера», «Ітнелкон України» (бренд «Зелена енергія»), «СІНТЕК» (SintSolar), «Техно-АС» (усі - Україна).
      Компанії пропонують різні види сонячних колекторів, що відрізняються за зовнішнім виглядом, внутрішнім устроєм, принципом перетворення сонячної енергії, спеціалізації. Відповідно до загальноприйнятої класифікаціі геліобатареї, присутні на вітчизняному ринку, за способом переробки інфрачервоного випромінювання поділяються на рідинні і фотоелектричні.

З НОВИН

30 грудня 2010

У Херсоні активно впроваджують у життя сонячну енергетику. На сонячних батареях в місті вже працюють шість дитсадків.

За тепло там платять в десять разів менше, ніж раніше, коли вода підігрівалася електрикою.

Тепер у Херсоні сонячними батареями обладнають ще і басейн в одній зі спортивних шкіл. Міська влада, яка ініціювала цей проект, запевняє: навіть взимку у хмарну погоду вони здатні нагрівати воду в душових кабінках до 30 градусів.

Місту це новаторство обійшлося в 230 тисяч гривень.
Однак у мерії запевняють: за 5-6 років ці гроші повернуться в міську скарбницю.

Матеріали www.meteoprog.uaУ Львові є квартира, господарі якої «приборкали» енергію сонця і стали практично незалежними від комунальних служб.

У центрі Львова на вулиці Саксаганського стоїть унікальний будинок, який можна називати будинком-акумулятором чи будинком, який нагрівається… сонцем. Освітлення, тепло та гарячу воду для двох верхніх поверхів забезпечують сонячні батареї, розташовані на даху.

Уперше цієї зими господиня помешкання – архітектор і директор видавництва “ЕКОінформ” Оксана Денис - не залежить ані від “Львівгазу”, ані від “Львівобленерго”, ані від інших енергетичних служб. Неймовірно, але факт.

Матеріали: www.wz.lviv.ua

Львов солнечная гелиосистема  
 
 
Львів’янка зробила зі своєї квартири маленьку електростанцію

Репортаж Вiкна  СТБ 22:00

Дах-батарейка та камін, що гріє всю оселю. У Львові живе жінка, яка зробила зі своєї квартири маленьку електростанцію. Каже – це до снаги багатьом.
Оксана Денис, спеціалістка з енергозбереження:
- Ось ці двері сусідні, ось двері – мої. Вони абсолютно однакові. Єдине, що вони помальовані теплоізоляційною фарбою і полотно добре ущільнене, це дозволяє мені не втрачати тепло.
Уже сім років подорожчання енергоносіїв цю жінку не бентежать. Її помешкання в самому серці Львова схоже радше на мініатюрну електростанцію. Ані газу, ані центрального опалення в квартирі нема.
Оксана Денис, спеціалістка з енергозбереження:
- Колись це був звичайний стрих і причина, чому я зробила і використала новітні технології, дуже прозаїчна – протікав дах і був в аварійному стані. ЖЕК на мої звернення не реагував, тож мені довелося робити його самій.
Допоки сусіди гріються хто як може – дах цього помешкання перетворився на велику батарейку. Вся електрика та опалення – це дві надсучасні панелі. Одна поглинає сонячне світло – інша тепло.
Оксана Денис, спеціалістка з енергозбереження:
-Оце покриття даху з вбудованим фотовольтаїчним покриттям. За рахунок цього я маю електрику, у мене 12-вольтна проводка окремо від 220. І освітлення та рекуперацію я повністю маю за рахунок цих 4-х панелей.
Ці панелі збирають 300 ватів електрики на місяць. Цього стає на обслуговування двоповерхової квартири. Зокрема, завдяки енергозберігальним лампочкам. 40 таких поглинають електрики як одна традиційна. Ще одна цікавинка – камін. Якщо сонце зникає надовго, він здатний нагріти помешкання.
Оксана Денис, спеціалістка з енергозбереження:
-Я використала камін з водяним контуром. Коли я сиджу з друзями коло нього, він одночасно нагріває воду в бойлері і мою систему стінового і підлогового опалення.
Бракує сонячної енергії лише телевізору та пральній машині. Вони працюють від звичайної мережі, але вночі за нічним ощадним тарифом. На місяць виходить щонайбільше 200 гривень за 200 метрів квартирної площі. Це вшестеро дешевше, ніж сплачує власник такого самого помешкання в середмісті Львова.
Хоча й інвестиції чималі. Квадратний метр геліопрофілю, який збирає тепло на даху коштує 110 євро. А комплекс сонячних батарей – близько 2-х тисяч.
Енергозберігання – давня європейська практика. Чи не у всіх країнах людям надають безвідсоткові кредити на встановлення сонячних батарей чи вітряків. В Україні допомагають лише великим підприємствам. Бо таких як Оксана замало.
Микола Пашкевич, голова Держагенції з енергоефективності та енергозбереження:
- Мы могли бы разработать программу аналогичную программам западных стран, когда рядовой потребитель получает преференции из бюджета при внедрении энергоэффективных и энергосберегающих технологий, и применения возобновляемых источников энергии, но нужен эффективный собственник, нужно сообщество жильцов, которые имеют юридический статус и с которыми можно заключать договора.
Зі слів Оксани, першими перейняти цю практику мають багатії.
Оксана Денис, спеціалістка з енергозбереження:
- Я спитала власника будинку, який був у мене на семінарі, скільки коштує ваш паркан навколо будинку? Він сказав 20 тисяч доларів. Ну і я вибираю так само, або паркан за 20 тисяч, або інвестую у сонячні технології, які коштують 16 тисяч, наприклад.
 
 
 
            lviv_solar_energy
 
Назад