Телефон для довідок:
(0352) 52-34-95
ЧАСТІ ПИТАННЯ

  Які грунтові теплообмінники кращі - горизонтальні чи вертикальні?                                                      
Чи можна використовувати грунтову поверхню після укладання горизонтального колектору  для землеробства?


       Горизонтальні грунтові теплообмінники дешевші по вартості монтажу від вертикальних. Вони не потребують дорогих бурових робіт і процес їх укладання досить простий. Але недоліком горизонтальних колекторів є залежність від атмосферних умов, прогрівання шару грунту влітку для накопичення достатньої кількості тепла, глибини промерзання грунту взимку. Температура грунту взимку на глибині менше 2м нижча і не така стабільна, як на більш глибоких рівнях, температура на глибині більше 15 м протягом року коливається всього на кілька градусів. Це означає, що енергетична ефективність теплового насоса, який працює з горизонтальним грунтовим теплообмінником, буде нижчою ніж при роботі з вертикальним теплообмінником закладеним в глибоку свердловину.
        Ще один недолік використання горизонтального колектора пов'язаний з обмеженнями в сфері землеробства. Над горизонтальним теплообмінником можна вирощувати тільки городні культури, траву і квіти, тоді як вертикальні свердловини компактні та не заважають на ділянці   рости ні садовим ні парковим рослинам та деревам.
     Температурний режим грунту на глибині забору тепла - глибині закладки труб ТН, - поновлюється весною з таненням снігів та проникненням вологи від опадів в грунт та ніяк не впливає на режим розвитку рослин.

Яке джерело тепла для теплового насосу  краще: грунт, вода чи повітря?

       Теплові насоси характеризуються коефіцієнтом перетворення тепла (англійською – СОР), який визначає скільки кіловат тепла виробляє насос на витрачений для роботи обладнання насосу 1 кВт електроенергії. Чим вища температура джерела, тим вища ефективність роботи теплового насоса і тим вищий коефіцієнт перетворення (СОР), відповідно, тим менше електроенергії витрачається на виробництво кіловата тепла

    ГРУНТ. У грунтового насоса СОР в середньому – 4,3–5,4 (на 1кВт затраченої електроенергії виробляється 4,3–5,4 кВт тепла). Грунтові теплові насоси відзначаються високою надійністю і високою енергоефективністю. Вони не залежать від температури повітря на вулиці, не  вимагають обслуговування, а влітку цю саму систему можна  використовувати для охолодження  будинку, повертаючи теп­ло в ґрунт. Крім того, система опалення з насосом такого типу може обійтися без резервного джерела тепла. При цьому ґрунтові зонди забезпечують високу питому потужність відбору тепла  (40–50 Вт з 1м довжини свердловини),  природна температура якого на глибині понад 2м упродовж року зовсім незначно відхиляється від 10град.С. Грунтові горизонтальні колектори менш ефективні, бо теплоносій, циркулюючі на невеликій глибині (менше 2 м),  має менш стабільні характеристики перепадів температур.  Основний недолік  встановлення грунтових  теплових насосів «розсол–во­да» –  значний обсяг земляних робіт, що зумовлює високі початкові витрати. Відстань між свердловинами має бути не менше 6м, щоб вони не перехоплювали тепло одна  в одної.

     ПОВІТРЯ.  Повітря було б ідеальним джерелом низькопотенційного тепла, якби його температура взимку не опускалася нижче нуля. Коли температура зовнішнього повітря близько нуля, - робота теплової помпи, що використовує тепло зовнішнього повітря, буде неефективною, а при більш низьких температурах  вона  взагалі  працювати  не  зможе.
    В південних областях, де мінусова температура повітря буває вкрай рідко, теплові насоси «повітря-вода» або «повітря-повітря» можна застосовувати, і їхня вартість  відносно невисока, оскільки мінусових температур взимку майже не буває. В інших районах України такі теплові помпи варто застосовувати лише в комбінованих системах, де поряд з тепловим насосом є звичайне джерело тепла, яке може включатися в роботу за низьких температур зовнішнього повітря.

    ВОДА. Температура води у водоймах,  яка не опускається нижче нуля, більш придатна для теплової помпи. Разом з тим, воду із відкритих водойм використовувати досить важко – її температура взимку близька до точки замерзання, ї відібрати з неї тепло без заморожування практично не можливо. Зазвичай використовують більш теплу (близько 10 град.С) воду зі свердловин, якщо гідрогеологічні умови дозволяють закачати охолоджену воду назад у водоносний шар. Такі сприятливі умови зустрічаються не скрізь.

Яка речовина циркулює в ґрунтових теплообмінниках?

      Найчастіше використовують водний розчин етиленгліколю, спеціальний "розсол", який не замерзає при мінусових температурах . Цей розчин охолоджують у випарнику теплової помпи, де кипить холодоагент, і за допомогою циркуляційної помпи прокачують через ґрунтовий теплообмінник, відбираючи при цьому тепло від масиву ґрунту.  Даний тип теплових насосів найчастіше називають насосами «розсол–вода».

Чи можна зібрати теплонасосну установку самостійно?


Звичайно, можна. Є ж умільці, які збирають непогані автомобілі та здатні зібрати все, що завгодно, але їх дуже мало.


Чи можна встановити теплову помпу в будинку, спорудженому 20 років тому?


Цілком можливо. Але  в такому  будинку  рекомендується попередньо провести ряд заходів по його утепленню для зменшення тепловтрат: добре утеплити, замінити в ньому вікна на термозберігаючі, влаштувати вентиляцію з рекуперацією тепла. Це допоможе при розрахунку прийняти меньш потужний тепловий насос, та зменшити загальні витрати.

 
Коли краще працює тепловий насос з системою радіаторів чи з теплими підлогами?

Найкращий ефект отримується, коли  в системі опалення використані системи теплих підлог, як низькотемпературне навантаження. При використанні цієї системи температура теплоносія замість традиційних 70-90 градусів в радіаторах становить лише 30-35градусів на рівні підлоги. Це створює найкращі комфортні умови і заощаджуе 20-25% експлуатаційних витрат.


Чи можна поставити тепловий насос при існуючому котлі на систему опалення?

Так, при рееконструкції існуючої системи, в складі якої її вже є котел, для підвищення її ефективності має сенс встановлення теплового насосу  типу «повітря–вода». Наприклад, у київській зоні насос NIBE F2025–14 щорічно може продукувати 115 тис. кВт–год теплової енергії, що еквівалентно спалюванню 12 тис. куб. м газу. А існуюючий котел буде працювати тільки в умовах зниження температури до мінусових -10-20град.С.

Яке додаткове обладнання встановлюється в комплекті з тепловим насосом?

    До складу систем опалення на базі теплового насоса дуже часто включають буферну місткість, яка нагрівається під час роботи теплового насоса і з якої вода може надходити в систему опалення і гарячого водопостачання. Необхідний об’єм такої буферної місткості – від 10 до 30 (в середньому – 20) літрів на кожен кіловат потужності теплового насоса. Буферна місткість може врятувати мешканців від холоду і під час тимчасового відключення електроенергії, коли насос не зможе подавати тепло в систему опалення.
     Теплові насоси невеликої потужності можуть містити вбудовані водонагрівачі. Останні розраховані на підтримку теплового насоса під час пікових навантажень і догрівання води в системі опалення та для приготування гарячої води. Ще одна функція електронагрівача – регулярне (щотижневе) тимчасове нагрівання води до високої температури в низькотемпературних системах опалення аби запобігти розмноженню легіонел та інших бактерій.

Чи можна за допомогою теплової помпи підтримувати різну температуру в різних приміщеннях одного будинку?


Температура в кожному приміщенні повинна підтримуватися на бажаному рівні засобами автоматики. Якщо система опалення спроектована з належною автоматикою, то задана температура у приміщенні буде підтримуватися незалежно від того, яке джерело тепла при цьому використовується, - теплова мережа чи теплова помпа.


Чи має тепловий насос переваги порівняно з іншими альтернативними джерелами енергії – сонячними батареями, сонячними колекторами та вітрогенераторами?


Так, має. Перераховані альтернативні джерела спроможні виробляти енергію час від часу, тоді як тепловий насос спроможний повністю забезпечити потреби будинку в тепловій енергії.

Початкові інвестиції в систему опалення на основі теплового насоса вищі порівняно з газовою котельнею, та іншими альтернативними джерелами. Але малі експлуатаційні витрати зроблять цю техніку привабливою вже в найближчому майбутньому.


 Яка гарантія на тепловий насос?  Який термін експлуатації колектора та насоса?

    Забезпечення якості обладнання теплових насосів - основний принцип діяльності виробника NIBE. Основною вимогою до обладнання NIBE є вимога по його надійності. Багаторічний досвід виробництва гарантує безвідмовну роботу теплових насосів NIBE на протязі довгих років.
  Гарантія на встановлене обладнання 2роки. Термін експлуатації компресора ТН - 100 000 робочих годин, при роботі в добу 10-12годин, це біля 25років.Термін використання грунтового колектора - більше 50років,  там немає потреб до заміни чи ремонту якихось складових.

Назад