Чи можна використовувати грунтову поверхню після укладання горизонтального колектору для землеробства?
Горизонтальні грунтові теплообмінники дешевші по вартості монтажу від вертикальних. Вони не потребують дорогих бурових робіт і процес їх укладання досить простий. Але недоліком горизонтальних колекторів є залежність від атмосферних умов, прогрівання шару грунту влітку для накопичення достатньої кількості тепла, глибини промерзання грунту взимку. Температура грунту взимку на глибині менше 2м нижча і не така стабільна, як на більш глибоких рівнях, температура на глибині більше 15 м протягом року коливається всього на кілька градусів. Це означає, що енергетична ефективність теплового насоса, який працює з горизонтальним грунтовим теплообмінником, буде нижчою ніж при роботі з вертикальним теплообмінником закладеним в глибоку свердловину.
Ще один недолік використання горизонтального колектора пов'язаний з обмеженнями в сфері землеробства. Над горизонтальним теплообмінником можна вирощувати тільки городні культури, траву і квіти, тоді як вертикальні свердловини компактні та не заважають на ділянці рости ні садовим ні парковим рослинам та деревам.
Температурний режим грунту на глибині забору тепла - глибині закладки труб ТН, - поновлюється весною з таненням снігів та проникненням вологи від опадів в грунт та ніяк не впливає на режим розвитку рослин.
Яке джерело тепла для теплового насосу краще: грунт, вода чи повітря?
Теплові насоси характеризуються коефіцієнтом перетворення тепла (англійською – СОР), який визначає скільки кіловат тепла виробляє насос на витрачений для роботи обладнання насосу 1 кВт електроенергії. Чим вища температура джерела, тим вища ефективність роботи теплового насоса і тим вищий коефіцієнт перетворення (СОР), відповідно, тим менше електроенергії витрачається на виробництво кіловата тепла
ГРУНТ. У грунтового насоса СОР в середньому – 4,3–5,4 (на 1кВт затраченої електроенергії виробляється 4,3–5,4 кВт тепла). Грунтові теплові насоси відзначаються високою надійністю і високою енергоефективністю. Вони не залежать від температури повітря на вулиці, не вимагають обслуговування, а влітку цю саму систему можна використовувати для охолодження будинку, повертаючи тепло в ґрунт. Крім того, система опалення з насосом такого типу може обійтися без резервного джерела
тепла. При цьому ґрунтові зонди забезпечують
високу питому потужність відбору тепла (40–50 Вт з 1м довжини свердловини), природна температура якого на глибині понад 2м упродовж року зовсім незначно відхиляється від 10град.С. Грунтові горизонтальні колектори менш ефективні, бо теплоносій, циркулюючі на невеликій глибині (менше 2 м), має менш стабільні характеристики перепадів температур. Основний недолік встановлення грунтових теплових насосів «розсол–вода» – значний обсяг земляних робіт, що зумовлює високі початкові витрати. Відстань між свердловинами має бути не менше 6м, щоб вони не перехоплювали тепло одна в одної.
В південних областях, де мінусова температура повітря буває вкрай рідко, теплові насоси «повітря-вода» або «повітря-повітря» можна застосовувати, і їхня вартість відносно невисока, оскільки мінусових температур взимку майже не буває. В інших районах України такі теплові помпи варто застосовувати лише в комбінованих системах, де поряд з тепловим насосом є звичайне джерело тепла, яке може включатися в роботу за низьких температур зовнішнього повітря.
ВОДА. Температура води у водоймах, яка не опускається нижче нуля, більш придатна для теплової помпи. Разом з тим, воду із відкритих водойм використовувати досить важко – її температура взимку близька до точки замерзання, ї відібрати з неї тепло без заморожування практично не можливо. Зазвичай використовують більш теплу (близько 10 град.С) воду зі свердловин, якщо гідрогеологічні умови дозволяють закачати охолоджену воду назад у водоносний шар. Такі сприятливі умови зустрічаються не скрізь.
Яка речовина циркулює в ґрунтових теплообмінниках?
Найчастіше використовують водний розчин етиленгліколю, спеціальний "розсол", який не замерзає при мінусових температурах . Цей розчин охолоджують у випарнику теплової помпи, де кипить холодоагент, і за допомогою циркуляційної помпи прокачують через ґрунтовий теплообмінник, відбираючи при цьому тепло від масиву ґрунту. Даний тип теплових насосів найчастіше називають насосами «розсол–вода».
Чи можна зібрати теплонасосну установку самостійно?
Звичайно, можна. Є ж умільці, які збирають непогані автомобілі та здатні зібрати все, що завгодно, але їх дуже мало.
Чи можна встановити теплову помпу в будинку, спорудженому 20 років тому?
Цілком можливо. Але в такому будинку рекомендується попередньо провести ряд заходів по його утепленню для зменшення тепловтрат: добре утеплити, замінити в ньому вікна на термозберігаючі, влаштувати вентиляцію з рекуперацією тепла. Це допоможе при розрахунку прийняти меньш потужний тепловий насос, та зменшити загальні витрати.
Коли краще працює тепловий насос з системою радіаторів чи з теплими підлогами?
Найкращий ефект отримується, коли в системі опалення використані системи теплих підлог, як низькотемпературне навантаження. При використанні цієї системи температура теплоносія замість традиційних 70-90 градусів в радіаторах становить лише 30-35градусів на рівні підлоги. Це створює найкращі комфортні умови і заощаджуе 20-25% експлуатаційних витрат.
Чи можна поставити тепловий насос при існуючому котлі на систему опалення?
Так, при рееконструкції існуючої системи, в складі якої її вже є котел, для підвищення її ефективності має сенс встановлення теплового насосу типу «повітря–вода». Наприклад, у київській зоні насос NIBE F2025–14 щорічно може продукувати 115 тис. кВт–год
теплової енергії, що еквівалентно спалюванню 12 тис. куб. м газу. А існуюючий котел буде працювати тільки в умовах зниження температури до мінусових -10-20град.С.
До складу систем опалення на базі теплового насоса дуже часто включають буферну місткість, яка нагрівається під час роботи теплового насоса і з якої вода може надходити в систему опалення і гарячого водопостачання. Необхідний об’єм такої буферної місткості – від 10 до 30 (в середньому – 20) літрів на кожен кіловат потужності теплового насоса. Буферна місткість може врятувати мешканців від холоду і під час тимчасового відключення електроенергії, коли насос не зможе подавати тепло в систему опалення.
Теплові насоси невеликої потужності можуть містити вбудовані водонагрівачі. Останні розраховані на підтримку теплового насоса під час пікових навантажень і догрівання води в системі опалення та для приготування гарячої води. Ще одна функція електронагрівача – регулярне (щотижневе) тимчасове нагрівання води до високої температури в низькотемпературних системах опалення аби запобігти розмноженню легіонел та інших бактерій.
Чи можна за допомогою теплової помпи підтримувати різну температуру в різних приміщеннях одного будинку?
Температура в кожному приміщенні повинна підтримуватися на бажаному рівні засобами автоматики. Якщо система опалення спроектована з належною автоматикою, то задана температура у приміщенні буде підтримуватися незалежно від того, яке джерело тепла при цьому використовується, - теплова мережа чи теплова помпа.
Чи має тепловий насос переваги порівняно з іншими альтернативними джерелами енергії – сонячними батареями, сонячними колекторами та вітрогенераторами?
Так, має. Перераховані альтернативні джерела спроможні виробляти енергію час від часу, тоді як тепловий насос спроможний повністю забезпечити потреби будинку в тепловій енергії.
Початкові інвестиції в систему опалення на основі теплового насоса вищі порівняно з газовою котельнею, та іншими альтернативними джерелами. Але малі експлуатаційні витрати зроблять цю техніку привабливою вже в найближчому майбутньому.
Яка гарантія на тепловий насос? Який термін експлуатації колектора та насоса?
Забезпечення якості обладнання теплових насосів - основний принцип діяльності виробника NIBE. Основною вимогою до обладнання NIBE є вимога по його надійності. Багаторічний досвід виробництва гарантує безвідмовну роботу теплових насосів NIBE на протязі довгих років.
Назад