Телефон для довідок:
(0352) 52-34-95
Вітроенергетика і український енергоринок до 2030 року - 01.19.2012 13:00

Сьогодні частка електроенергії, виробленої з вітру, в загальному балансі становить менше 0,5% - близько 120 МВт / год. При цьому потенціал вітроенергетики оцінюється 30 тис. ГВт / рік. Тобто сьогодні використовується менше 0,1% можливостей. За роки незалежності в Україну в рамках держпрограми було побудовано лише 8 вітропарків, загальною потужністю 420 МВт. Однак на сьогоднішній день вони видають менше 90 МВт / год.
«Сьогодні приватні інвестори ставлять турбіни потужністю 2,5 МВт, а на вітропарку, побудованих в рамках держпрограми, встановлені турбіни потужністю 107,5 кВт. Тобто 1 нова турбіна, як 25 старих », - сказав «Делу» голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.
За його словами, термін служби цих турбін становить 20 років, і модернізувати їх неможливо. Іншими словами, толку від державних вітропарків з такими турбінами небагато, але і демонтувати їх не можна.
В останні роки багато приватних інвесторів заявляли про готовність інвестувати у вітроенергетику. Однак більшість заяв далі слів не пішли. Реальні проекти вітроенергетики реалізують 3 компанії - ТОВ «Вітряні парки України» (пов'язують із сином губернатора Донецької області Сергієм Близнюком), вертикально-інтегрована компанія ДТЕК (належить бізнесменові Рінату Ахметову) і «Конкорд Груп».
Старший юрист компанії CMS Cameron McKenna LLP Віталій Радченко відзначає, що іноземні інвестори обходять вітроенергетику України стороною по ряду причин. «Перш за все, слід виділити проблеми із землевідведенням. Інвестор не буде купувати землю з порушеннями, що у нас зустрічається часто. Інший момент, питання самого будівництва вітропарку. Прийнятий нещодавно закон «Про основи містобудування» повноцінно не функціонує: не прийняті всі підзаконні акти, нема чіткого розмежування - до якої категорії будівництва відносити ту чи іншу вітростанції. Існують проблеми з підключенням вітропарків до електромереж », - говорить юрист.
Крім того, за його словами, інвестори відштовхують ризики самої країни. Немає гарантій повернення інвестиції. А щоб побудувати вітропарк потужністю 100 МВт тільки в турбіни необхідно вкласти близько 90 млн. євро.
Також інвесторів насторожує «національна складова» при будівництві вітропарків. «Для вітрових електростанцій національна складова повинна бути мінімум 15%. Але поки Україна не затвердила, як цю складову розподіляти в роботах, послугах, матеріалах », - говорить Радченко.
Бентежить іноземних інвесторів і те, що «зелений тариф» в Україну дають вітропарку після завершення будівництва ВЕС, а не як в Європі - на початку.
Юрист CMS Cameron McKenna LLP впевнений, якби вирішила Україна ці проблеми, від інвесторів у сфері альтернативної енергетики відбою не буде.

У планах уряду України довести частку вітроенергетики в загальному енергобалансі як мінімум до 20-25%. Приватні інвестори відводять вітроенергетиці куди меншу роль. Так в стратегії розвитку компанії ДТЕК до 2030 року зазначено, що частка вітроенергетики в загальному енергобалансі країни досягне лише 5% (13 ТВтч).
«До 2030 року як мінімум 15% виробленої в Україні електроенергії будуть забезпечувати ВЕС. При оптимістичному сценарії майже вдвічі більше - 25%. Сумарна потужність ВЕС до 2030 року складе близько 16 ТВт-год.», - вважає Конеченков.

Джерело "ДЕЛО".