Телефон для довідок:
(0352) 52-34-95
Третя газова війна. Пролог - 09.27.2011 22:58

Україна і Росія на порозі чергової газової війни. Перші особи обох держав щодня обмінюються претензіями і докорами. При цьому ні в Києві, ні в Москві вже не мають наміру йти на поступки. Портал «Політика і гроші» розглядає перспективи розвитку російсько-українського газового конфлікту.   ...3 вересня на саміті глав держав СНД у Душанбе президент Віктор Янукович заявив, що Київ не розглядає питання об'єднання «Нафтогазу» і «Газпрому» заради знижки на газ. Проте після зустрічі з російським колегою Дмитром Медведєвим президент України уточнив свою позицію: розглядати питання про злиття компаній можна буде тільки після перегляду чинних газових контрактів.
.....
Україна все ж зробить ще одну спробу домовитися з Росією щодо газових угод. Про це 2 вересня заявив прем'єр-міністр Микола Азаров. У випадку якщо вона виявиться безуспішною, «вся відповідальність за наслідки ляже на тих керівників, які не хочуть прислухатися до наших аргументів», підкреслив прем'єр.
Жорсткість риторики українських переговірників пов'язані з цейтнотом. Цілий ряд факторів вказує на те, що в Києві розглядають жовтень як останній місяць, коли ситуацію можна вирішити мирним шляхом.
   По-перше, в жовтні починається IV квартал, в якому ціна на газ для України зросте до $ 388 за тис. куб. м. Для порівняння ціна протягом цього року становила $ 354 в III кварталі, $ 297 в II кварталі і $ 264 в I кварталі.
У результаті до кінця року ціна на газ зросте до неприйнятно високого для української економіки рівня. А, наприклад, для хімічної галузі цей рівень ціни є й зовсім збитковим. Між тим хімічне лобі сьогодні настільки потужно представлено у вищих ешелонах української влади, що цілком може вплинути на прийняття Києвом жорстких односторонніх рішень.
   По-друге, з 15 жовтня в Україні починається опалювальний сезон. Це означає, що споживання газу в країні істотно зросте. І в разі холодної погоди Києву доведеться здійснювати додаткові закупівлі блакитного палива за значно вищою, ніж минулої зими, ціні...
    У разі якщо до жовтня не вдасться знайти взаємоприйнятну розв'язку, конфлікт перейде в гарячу фазу. Зрозуміло, що дратувати Європу і перекривати газові вентилі в цей раз не будуть, це не в інтересах обох країн. «Бойові дії» третьої газової війни між Україною і Росією будуть вестися в ЗМІ та судах.